Stromy na náměstí

Veřejná diskuse o městě, činnosti Pirátů a Starostů v Olomouci a o fóru.
Marek Zelenka
Zastupitel
Příspěvky: 61
Registrován: 14. 11. 2018 20:49

Stromy na náměstí

Příspěvek od Marek Zelenka » 27. 5. 2019 19:41

Debata ke stromům 27.5.2019 divadlo hudby

Flek:
Lidem je vedro, baroko není svatá krava.
Mikroekonomicky důležité, viz horní strana Dolního náměstí a vznik nových kaváren.

Varianta Sepky:
Markýza z režných látek po obvodu náměstí + trysky s vodou? Je tam tolik sítí, že je to v zásadě nereálné. Nebavme se jen o horním náměstí, ale o zeleni v centru obecně.

Zahradní architekt:
Spíš jde od veřejnosti o výraz ekologie.
Propojme Bezručovy a Smetanovy sady přes tržnici. Můžeme je zatáhnout až po Dolní n.

Chupik z památkového ústavu:
Naruší ráz náměstí, aby se splnil plánovaný účel (chládek), tak by tam musely být vzrostlé stromy, které tam stejně nebudou

David.Novak
Člen odborné komise
Příspěvky: 67
Registrován: 6. 11. 2018 08:59

Re: Stromy na náměstí

Příspěvek od David.Novak » 27. 5. 2019 21:45

Můj osobní postřeh: Městské realizace nejsou v Olomouci zrovna věhlasné pro svou architektonickou kvalitu, současná architektura v Olomouci bohužel není top v českém prostředí, a to platí víc jak dvojnásob pro městské stavby. Provinčnost, důraz na nízkou cenu anebo vysokou cenu, ale do správných kapes. Veřejné arch. soutěže jsou zatím velkou neznámou.

V tom působí několikrát oceněná rekonstrukce Horního náměstí, ještě k tomu už 20 let stará záležitost, do dnes stále jako zjevení. Velmi vkusná, detailní i minimalistická, respektující a podtrhující hlavní kvality náměstí.

Potřebu ochlazovat město si každý z nás uvědomuje, jsem všemi deseti pro výsadbu alejí, obnovu zeleně a více peněz do její údržby. Jenom si fakt nejsem jist, že prvním a nejdůležitějším prostorem, který má tímto ozeleněním projít, je právě Horní náměstí.

Ještě k mým oblíbeným příkladům ze zahraničí, aneb cestování otevírá oči a Olomouc, ač jedinečná, tak není jediná. Podívejme se do kolébky renesance a baroka, onoho centra evropské civilizace s nejvíce památkami UNESCO, jak tam vypadají cenná náměstí:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A jak to Italové dělají, že se v letních poledních vedrech na náměstí neupečou?
Za ta staletí, kdy v těchto městech žijí, přišli na to, že v této době rozhodně není přirozené ani vhodné obíhat během polední přestávky nervózně obchody, které bohužel mimo pracovní dny a ve večerních hodinách nemají otevřeno. A v době, kdy naše Olomouc usíná, se náměstí v Itálií spíše teprve probouzí k životu. Je to prostě jiný životní styl, jiný denní režim. Více uzpůsobený svému okolí. (Mimochodem, na Staroměstském náměstí v Praze také nejsou stromy podél jeho stran - je zde park na místě zničeného křídla radnice.)

JiriSkarabela
Člen odborné komise
Příspěvky: 4
Registrován: 6. 12. 2018 22:12

Re: Stromy na náměstí

Příspěvek od JiriSkarabela » 27. 5. 2019 23:36

Davide, výborně! Čteš mi z duše. Děkuji za skvělý text. JS

Odpovědět