Bezdoplatková zóna Černovír

Petr Fojtík
Člen odborné komise
Příspěvky: 118
Registrován: 6. 11. 2018 09:15

Bezdoplatková zóna Černovír

Příspěvek od Petr Fojtík » 1. 11. 2019 21:30

Dobrý den,

asi Vás svou odpovědí nepotěším - opatření obecné povahy stanovující oblast se zvýšeným výskytem sociálně patologických (tzv. "bezdoplatková zóna") lze vyhlásit pouze v oblasti (tj. ulice, nebo městská čtvrť), kde už AKTUÁLNĚ JE zvýšený výskyt kriminality a dalších nežádoucích jevů. Nejde to v žádném případě udělat preventivně, i když ty obavy mohou být důvodné. Musí k tomu být objektivní důvody - město ve správním řízení prokazuje, že v dané lokalitě je vyšší nápad trestné činnosti, přestupků, řeší se tam zvýšený počet dětí pod sociálně právní ochranou, atd.... oproti jiným lokalitám ve městě. Což ale bohužel (nebo spíš bohudík) není případ Černovíra, jsem přesvědčen o tom, že bychom tam na základě současného stavu takovouto zónu vyhlásit nemohli.

My samozřejmě sledujeme situaci ve městech, která to vyhlásila - dá se říci, že tam kde byl velký problém s ubytovnou plnou nepřizpůsobivých občanů, tak tam se situace uklidnila. V některých městech ale byla tato opatření napadena krajským úřadem, nebo soudně majiteli domů . Je třeba si uvědomit, že to postihne všechny obyvatele dané lokality, kteří si NOVĚ žádají o doplatek o bydlení, tedy i seniory, kteří tam leta žijí a např. po úmrtí partnera se dostanou do hmotné nouze a doplatek na bydlení by pak nezískali.

V případě potřeby to můžeme probrat osobně, samozřejmě Vám nic nebrání vznik opatření obecné povahy iniciovat a požádat garanta Vaší komise z řad radních nebo primátora SMOl, aby v této věci jednal.


Přeji hezký den,
Mgr. Bc. Michal Majer
vedoucí odboru

Magistrát města Olomouce
Odbor sociálních věcí
Štursova 1 | 779 11 Olomouc
tel.: +420 585 562 405; +420 585 223 056 | mobil: +420 608 760 284
e-mail: michal.majer@olomouc.eu
www.olomouc.eu