KMČ 24 - Staré Hodolany / Bělidla

Sv. Losert
Člen KMČ
Příspěvky: 1
Registrován: 13. 12. 2018 11:22

KMČ 24 - Staré Hodolany / Bělidla

Příspěvek od Sv. Losert » 13. 12. 2018 12:57

Nazdar dámy a pánové,
za pár let v kmč jsem ztratil nadšení začátečníka a zjistil, že některé věci se v kmč jen tak prosadit nedají. Jedná se o věci ve starých Hodolanech a na Bělidlech, jejichž pozitivní řešení by ovšem znamenaly přínos s přesahem i na další části města.
1) Mezi mostem na ul. Pavelkova/Libušina a lávkou Prokopa Holého/Lermontovova je do řeky Bystřice Hanácká jedenáct kanálových vpustí. Z toho některé povoluje město a jiné Kraj. Z těchto kanálů smí do řeky vytékat jen dešťová voda. Ve skutečnosti tam vtéká všechno možné.
Řešení – oznámit majitelům nějaký časový limit (třeba 10 let), kdy kanály bude město povolovat. Do té doby by si majitelé museli zařídit jímání dešťové vody. Splašků, které někdo ilegálně vypouští do kanálu nyní, by se dotyčný musel zbavovat jiným způsobem.
2) Na stejném úseku byla vedle řeky vybudovaná cyklostezka. Na této cyklostezce jsou tři zábrany, aby po ní nemohla jezdit auta. Zábrany mají bohužel i funkci zúžení a retardérů. Navíc tyto retardéry jsou vyrobeny z plechu a při přejezdu cyklistou plocha plechu působí jako reproduktor.
Řešení: - nechat odstranit závory s retardéry a jako zábranu použít, tak jak se to dělá ve zbytku světa, odnímatelné sloupky.
3) Do kasina v Hodolanech se sjíždí lidé z daleka a někteří z nich přespávají ve svých autech v okolí kasina. Někteří z nich nejsou schopni dojít na toaletu do kasina a močí vedle svých aut na ulici. Zápach je díky tomu v letních měsících vskutku penetrantní.
Řešení: - tady bohužel řešení nemám. Snad se situace zlepší, až bude dostavěný hotel naproti.
4) Lesopark „Bystřička“. Projekt, který svého času připravoval bývalý ředitel Olomouckých lesů pan Ing. Šimek. Stále si myslím, že se jedná o zajímavý projekt pro celou Olomouc.
V tomto případě je řešení dvojí.
a) Řešení s ponecháním stávajcího parovodu – pan Ing Šimek vyčíslil prvotní náklady na méně jak jeden milion Kč. Náklady na údržbu parku na třicet tisíc ročně.
b) Řešení, jež by v sobě zahrnovalo nějakou formu úklidu parovodu, by bylo lepší ale podstatně dražší.
5) Neutěšená situace před plicním ambulatoriem v Hodolanech. S úpravou prostoru před ambulatoriem se čekalo na cyklostezku, která tudy měla vést. Ale cyklostezka stále zůstává ve fázi slibu.
Řešení: - zvýšit tlak na dokončení cyklostezky, nebo začít pracovat na cyklostezce nezávislé variantě úpravy prostranství.

Myslím, že by stálo za to, vypracovat jednotlivé body do podoby nějakého projektu.

Bohužel máme i mnoho dalších problémů v naši lokalitě. Staly se z nich "ležáky". Jedná se o:
1) Náhradní autobusová doprava likviduje - skutečně likviduje - celé ulice
2) Na ulici Purkyňova nechalo město vybudovat dětské hřiště. Na straně ulice, kde je hřiště, chybí chodník a navíc tam stojí zaparkovaná auta. Každému je jasné, v jak nebezpečné je pro malé děti zprvu mezi zaparkovanými auty a dále přes vozovku přejít na protější chodník. Přes urgence kmč se přechod nestaví.

Pro dnešek se loučím.