Stránka 1 z 1

15. schůze 2.3.2020

Napsal: 2. 3. 2020 22:12
od Petr Fojtík
15. schůze 2.3.2020

Rodinný háj č. 2 tzv. Venkovní katedrála (neboli háj pana Košíka): na minulé schůzi byl osobně přítomen radní Šnevajs, který loboval za to, aby město odkoupilo pozemek s hájem a KMČ k tomu poskytla pozitivní stanovisko. Shodou okolností ve stejné věci přišla členka KMČ Lazce paní Kauerová (přimlouvala se za to, aby se KMČ o háj postarala, že je v žalostném stavu). Došlo k výměně názorů a pohledů na situaci. Zejména mezi panem Hovadíkem a Paroulkem. Hovadík hájil symbolickou rovinu, pan Paroulek pak zastával utilitární postoj, účelnost a využitelnost. Cena odkupu pozemku by vyšla město na 0,5 milionu korun. Město je zadlužené a zatínat sekeru hlouběji a přispět k tomu určitým dílem (spolurozhodnutím bych nerad). Na druhé straně je tu symbolická hodnota háje. KMČ nerozhodla.

Mezitím proběhla jednání mezi předsedou KMČ, městem a majitelem háje, věc prý prošla i majetkoprávní komisí (tlačí to asi Šnevajs). Majitel Vrbka je ochoten přistoupit i na směnu pozemků (nebo směnu + doplatek/vyrovnání zbytku hodnoty finančně). Zřejmě projde dalšími komisemi, následně se k tomu vyjádří rada města. Vzhledem k tomu, že transfer zřejmě nebude realizován letos, tak se dosavadní majitel zavázal, že háj letos 2x poseče na své náklady.

Směna pozemků je schůdnější řešení než odkup. Další otázkou bude kdo a jakým způsobem se bude o pozemek starat - zda to může KMČ chtít po TSMO nebo se bude angažovat sama KMČ, či to snad bude dělat angažovaný občan (zejména sečení a další údržba). Zatím jen diskuse. Určitě bude otevřeno poté co budou vyřešeny majetkoprávní otázky.

O rodinném háji zejména v r. 2013 tady: https://www.denik.cz/olomoucky-kraj/v-h ... 07-19.html a tady https://olomoucky.denik.cz/zpravy_regio ... 30504.html (včetně foto).

Letošní investice:
chodníky ulice Jablonského - 300 tisíc korun - naceněno
silnice Petřkova - 752 tisíc korun (plán)
opravy děr v silnicích po zimě - požadavek KMČ

Další vybrané body:
distribuce letáků s podpořenými kulturními a společenskými akcemi na rok 2020
stavba bytového domu pana Šimka Na Sezníku pozastavena
sběrová sobota spolufinancována z prostředků KMČ (jaro-duben)

Oficiální zápis v příloze.