Kulturní komise

Diskuse s členy odborných komisí při radě města Olomouce. Odborné komise jsou iniciativní a poradní orgány rady města v oblasti výkonu samostatné působnosti (www.olomouc.eu/samosprava/odborne-komise-rady-mesta).
Andrea Hanáčková
Zastupitel
Příspěvky: 9
Registrován: 13. 11. 2018 19:45

Kulturní komise

Příspěvek od Andrea Hanáčková » 12. 3. 2019 19:38

Text, který jsem napsala pro občasník STANu, sumarizuje dění v kulturní komisi a v dané situaci maximálně transparentní rozhodování o částce 14,5 mil.

Kulturní komise města Olomouce rozhodla letos transparentně a veřejně
Andrea Hanáčková, zvolená za hnutí Starostové a nezávislí. Zastupitelský klub Piráti a Starostové

Městu Olomouci chybí dlouhodobá kulturní koncepce. Je málo progresivní v oblasti kulturních a kreativních průmyslů, je zde nevyvážený poměr mezi financemi pro příspěvkové organizace a tzv. „živou kulturu“. O to lepší zpráva zní v těchto dnech z kulturní komise města Olomouce.

Především se kulturní komisi podařilo rozšířit řady politických nominantů o tři nezávislé odborníky. To není zdaleka samozřejmost, mnohé komise vedené striktně podle politického klíče, vstup nezávislých odborníků odmítly. V kulturní komisi šlo o velmi pozitivní krok. Vzhledem k tomu, že i většina vyslanců z politických stran a hnutí (včetně STAN) nějakým způsobem v olomoucké kultuře působí, jde skutečně o komisi odbornou a kompetentní. I proto vzešel z komise požadavek, aby letošní lednové a únorové projednávání dotací na olomouckou kulturu proběhlo co nejtransparentněji a za účasti veřejnosti.
Od poloviny ledna se tedy komise scházela každý týden, z toho dvakrát na pěti a sedmihodinová jednání. Předmětem zájmu bylo 170 žádostí o dotace ve výši několika desítek tisíc, ale také několika milionů. O žádostech do 200 tisíc rozhodla komise na základě kritérií vyhlášených výzev, o žádostech nad 200 tisíc spolurozhodovaly veřejné prezentace jednotlivých subjektů. Dvě čtvrteční odpoledne tak patřila přehlídce žadatelů, kteří požadují od města stovky tisíc na své kulturní aktivity, činnost, konkrétní akce.

Veřejné prezentace ukázaly několik věci: vysokou profesionalitu řady žadatelů, kteří umí dělat fundraising a chápou, že větší projekty je třeba zaštítit vícezdrojovým financováním. Velkou prestiž konkrétních akcí, subjektů a aktivit, které zajišťují Olomouci vynikající jméno v kontextu České republiky i v zahraničí. Často velké nadšení lidí pro svůj festival, hudební klub, nezávislou divadelní scénu a schopnost soustředit kolem sebe dobrovolníky. Zároveň ale taky ukázaly veřejné prezentace slabiny financování olomoucké kultury: častý pocit, že částka je nároková, protože už ji daný subjekt dostává „dlouhá léta“, aniž kdokoli kompetentní přezkoumává relevanci podpory. Neprůhlednost kritérií moderní kulturní instituce – akce - subjektu, které se s postupujícími technologiemi a proměňujícími kulturními potřebami Olomoučanů prostě s léty mění. Co stačilo před necelou dekádou, působí dnes omšele a zastarale. Neprovázanost kulturních aktivit s dalšími potřebami města – především s PR, cestovním ruchem a SMART řešeními.

To všechno se v následujících měsících pokusíme změnit. Kulturní komise bude nadále pravidelně zasedat a maximálně podpoří vznik kulturní koncepce města Olomouce a nově nastavená transparentní kritéria výběrových řízení v jednotlivých dotačních programech. Inspirovat se budeme v těch městech, kde mají podobné kroky již za sebou.