Tramvajová zastávka Pionýrská

David.Novak
Člen odborné komise
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 11. 2018 08:59

Tramvajová zastávka Pionýrská

Příspěvek od David.Novak » 9. 1. 2019 11:37

Minulý rok proběhla oprava nástupišť na tramvajových zastávkách na Brněnské ulici.
Kdo je nezná - jedná se o zastávky se širokými nástupišti uprostřed komunikace, ke kterým vede podchod. Aby se zamezilo přecházení silnice mimo podchod, vedou kolem trati i kolem zastávek zábradlí. Tato zábradlí mají na první pohled nejlepší časy už dávno za sebou - i když DP ve spolupráci s městem opravili nástupiště zastávek a, v případě zast. Fakultní nemocnice, i podchod, tak zábradlí zůstává původní.

Jádro problému spočívá v tom, že při opravě nástupišť byla zvýšena i nástupní hrana a zastávky nově vydlážděny. Tím se zvýšila jejich výška nad okolím o několik centimetrů a zároveň hrana nástupiště směrem do komunikace byla o několik cm vzdálena od onoho zábradlí. Mezi zábradlím a nástupištěm tak vzniká velký "schod".
Cestující zde byli zvyklí zábradlí využívat jako opěradlo při čekání na tramvaj, protože jinak jsou zdejší zastávky vybaveny docela jednoduše, pouze s malou lavičkou tak ca. pro 3 lidi (přitom se jedná o velmi vytížený směr). Teď se o zábradlí opřít nejde a kdo tak ze zvyku učiní, tak snadno může z nepozornosti přepadnout. Zábradlí už nemá svou původní funkci, naopak působí docela nebezpečně. DP zřejmě usoudil, že vybavení zastávky není nutné příliš řešit, zároveň tu chybí koordinace s majitelem zábradlí.

Je fajn, že oprava zvýšila zastávku do normové výšky, ale spartánské podmínky bez dostatečného čekacího prostoru jsou opravdu tristní a docela kontrastuje s politikou podpory cestování MHD. Zábradlí je v takové podobě více nebezpečné než účelné. (O podobě zábradlí na Brněnské a Velkomoravské obecně se raději nebudu zmiňovat - už dávno mělo být vyměněno nebo odstraněno)

Obrázek

Autor obrázku je p. Jana Michlová z KMČ
Přílohy
pionyrska.jpg
pionyrska.jpg (104.54 KiB) Zobrazeno 142 x