DR VFO 15. 7. 2021

Hynek Melichar
Zastupitel
Příspěvky: 17
Registrován: 6. 11. 2018 00:27

DR VFO 15. 7. 2021

Příspěvek od Hynek Melichar » 16. 7. 2021 18:21

- Stabilizuje se finanční situace díky dotaci Covid 2021 a dotaci z MZ. Společnost už není odkázaná na kontokorent.
- RMO schválila provoz WC u pavilonu E jako veřejná. Obsluhu a údržbu zajišťuje Charita.
- Jarní akce vyhodnoceny jako úspěšné (zejm. Jarní zahradnické trhy vydělaly o 50 % více než loni; akce Vyznání růžím tentokrát v rámci Svátků města se vstupem zdarma - město n akci přispělo VFO 200 tis.)
- Připravuje se letní Flora s tématem "visuté zahrady", představena poměrně ambiciózní hlavní expozice se zavěšenými rostlinami, vodopády atd. S ohledem na poměrně schématickou vizualizaci těžko říct, zda to bude velkolepé nebo kýč jak bič.
- Na pronájem restaurace v Pavilonu A přišly dvě nabídky - jedna výrazně vyšší, ale od pochybného podnikatele, který je zadlužený až po uši a druhá o polovinu nižší, ale od seriozní podnikatelky. Představenstvo i DR se přiklonili k ní i přes nižší nabízenou výši nájmu.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ:
- Komplikuje se převod VFO na příspěvkovku - velká rezistence ředitelky Fuglíčkové i ekonomické náměstkyně Varhaníčkové zejm. proto, že dle nich transformace zvýšáí daňovou zátěž společnosti a výrazně zkomplikuje účetnictví. Obávají se také modelu, kdy by TSMO byly "subkontraktorem" VFO i toho, že by s každou maličkostí museli jít za RMO ke schválení + že by přišli o mobiliář,osvětlení apod. v parcích. Fuglíčková se transformaci principiálně nebrání, ale je to pro ni moc narychlo a ve spousta věcí zůstává nedořešených. Neexistuje daňová ani ekonomická analýza, ze strany města není jasné zadání. Podle Fuglíčkové by byla příspěvkovka ideálním modelem, kdyby Flora řešila jen zeleň, ale pro spojení s obchodní činností (výstavnictvím) není vhodná. Zatímco Žbánek argumentuje tím, že je nesmysl aby zeleň ve městě řešily dvě městské společnosti, Fugličková (oprávněně) argumentuje tím, že péče o historické parky je nesrovnatelná s péčí o trávníky na sídlištích. Současně se jí ale líbí, že by se Flora měla starat i o část městské zeleně na úkor TSMO. A to mi přijde už jako divný model. Osobně bych byl pro systémovější transformaci VFO i TSMO.
- Transformaci tlačí hlavně Feranec (a Itterheim), ODS chce prý většinově zůstat u stávajícího modelu.